9. ročník akce  |  
21. září 2024 ve 20:00 hod.

KDE A JAK SVÍTIT


Při akci SVĚTLA NAD BUNKRY svítíme na prvorepublikových fortifikacích.

Tzv. Benešova linie je systém statických betonových opevnění podél hranic předmnichovské Československé republiky, kdy zvláštní zřetel byl navíc kladen i na výstavbu obrany důležitých městských sídel. Celková předpokládaná délka ochrany hranic se postupně prodloužila na 3.900 km a měla se skládat z více než 16.0000 betonových objektů různé velikosti a třídy odolnosti. Realizováno bylo ale jen více než 10.000 objektů – všechny dochované jsou zaneseny v mapy.cz (turistická úroveň), podrobné informace o jednotlivých objektech najdete ZDE: www.opevneni.cz.


Vyberte si svou zájmovou oblast i z hlediska dostupnosti. Pamatujte, že svícení je dobrovolné a veškerou zodpovědnost máte jen sami za sebe. Pokud možno, zkontaktujte majitele pozemku, na kterém se daný objekt nalézá pro povolení pohybu na pozemku. Majitele lze zjistit přes katastrální mapy či přes detail libovolného bodu na mapy.cz (obsahuje odkaz na záznam v katastru nemovitostí).


Registraci / Registrační formulář najdete na úvodní straně.

KROK 1. Na spodní spodní liště je přehled jednotlivých úseků , rozklikněte svůj zájmový úsek / tabulka obsahuje jen největší objekty v daném úseku - pro menší objekty (ŘOP, kabelové studny, velitelská stanoviště apod.) je určena poslední záložka - tady Vás požádáme o vyplnění čísla opevnění dle původních označení.

KROK 2. Do kolonky SVĚTLONOŠ uveďte své jméno nebo přezdívku, zaregistrovaný objekt se po vyplnění zbarví zeleně – poprosíme o slušnost a korektnost při zadávání - buňky jde přepsat - tak nikomu nelezte do zelí, prosím. Poznámky slouží k poznámkám (např. meil, telefon, doprovodné akce, kolik přijde lidí apod. - vyplníte jen jestli chcete)

Svícení bere každá světluška a světlonoš po svém. Při používání otevřeného ohně dbejte na požární bezpečnost, stejně tak při nasvětlování s použitím pyrotechniky - zde bychom Vás rádi požádali o bezhlučné světlice – hodně objektů se nachází v lese. Buďte opatrní i při pohybu na a kolem objektů, například spadnout ze srubu nebo do diamantového příkopu není žádná legrace. Samozřejmostí je nakonec i uvedení místa do původního stavu – odpadky si odnášíme zpět.

Příklad nasvětlení pomocí svítilen – boční a týlové části objektu, kde jsou umístěny střílny a vchod.