9. ročník akce  |  
21. září 2024 ve 20:00 hod.

O NÁS


Dobrovolná apolitická akce SVĚTLA NA BUNKRY se uskutečnila poprvé v roce 2016. Cílem této spontánní akce bylo vytvořit pomyslný „světelný řetěz" nad pohraniční linií pevností pocházejících z předmnichovské republiky. Nultý ročník byl koncipován jako připomínka květnového osvobození Československa v roce 1945, ale po nečekaném ohlasu a medializaci akce byl její termín na četné žádosti účastníků organizátory přesunut na zářijový termín, kdy význam celé naší akce lépe zapadá do historického rámce československých dějin.Od podzimu 2016 se tedy každý rok o víkendu, který se přibližuje 23. září, rozsvítí linie světel nad bunkry a všichni doufáme, že jednoho dne se celý řetěz podél hranic spojí.SVĚTLUŠKY a SVĚTLONOŠI

Kdo jsme? Jedná se o dobrovolníky - jednotlivce, rodiny a přátelé nejen na území naší republiky, ale i na Slovensku, kteří si chtějí připomenout odhodlání a odvahu našich otců a dědů bránit svou vlast. Pro tuto jednu noc, jsme zase Československo.

Každý z nás k akci přistupuje po svém - někdo ji pojme jako společenskou událost, jiný jako niterný zážitek, kdy ví, že v daném okamžiku člověk stovky kilometrů daleko se stejným cílem čeká na podobném místě v určitý den na určitou hodinu, aby rozsvítil „svůj" bunkr.

Mnohé kluby vojenské historie, vlastníci nebo provozovatelé bunkrů pořádají v tomto termínu už od rána prohlídky svých opevnění pro příchozí návštěvníky v dobové výstroji, jiní zapálí jen někde v lese na zapomenutém bunkru zarostlém mechem obyčejnou svíčku.

Není důležité provedení - důležitá je pro nás společná myšlenka.